+48 696 383 219

Terapia wibroakustyczna

Terapia wibroakustyczna to eksperymentalny rodzaj terapii polegający na kontaktowym, miejscowym oddziaływaniu na chore tkanki przy pomocy mikrowibracji, czyli drgań dźwiękowych (akustycznych) o zmieniającej się częstotliwości, w tych miejscach w ciele pacjenta, w których zaszły zmiany chorobowe. Taka forma oddziaływania ma prowadzić do poprawy przepływu płynów ustrojowych krwi i limfy na danym obszarze ciała.
Ta metoda terapii jest stosunkowo nowa i cały czas trwają nad nią badania.

Sposób działania

Wiele dolegliwości oznacza wzrost liczby uszkodzonych komórek na dotkniętym schorzeniem obszarze. Uszkodzone komórki słabiej radzą sobie z usuwaniem produktów katabolizmu i metabolizmu. Produkty przemiany materii zamiast usuwać się przez skórę i limfę trafiają do krwiobiegu, zaburzając równowagę chemiczną w ciele. Za ich usuwanie odpowiedzialne są przede wszystkim nerki, przez co terapię wibroakustyczną należy stosować również w obszarze nerek. Celem tej terapii jest usprawnienie funkcjonowania nerek i przyspieszenia odprowadzania produktów przemiany materii.

Sprawny przepływ krwi i limfy jest ważnym elementem na drodze do wyzdrowienia ponieważ transport zbędnych produktów przemiany materii z obszaru dotkniętego schorzeniem odbywa się przede wszystkim za ich udziałem.

Zastosowanie w medycynie

Skuteczność działania terapii wibroakustycznej została potwierdzona w leczeniu chorób kręgosłupa, chorób stawów, ostrogi piętowej, niektórych problemach urologicznych, zapalenia stawów i korzonków nerwowych, złamania, zwichnięcia, artretyzm ale też nadciśnienie, alergie, cukrzyca i wiele innych.
Terapia wibroakustyczna okolic w których doszło do stanów chorobowych znacznie zwiększa prędkość wydalania zanieczyszczeń, zmniejsza obrzęk, przyspiesza reakcję systemu immunologicznego i zwiększa efektywność terapii lekarstwami.
Masaż wibroakustyczny w okolicach nerek i wątroby przyspiesza detoksykację i wydalanie osadów, zwiększa efektywność zabiegów antycellulitowych oraz zmniejsza intensywność reakcji alergicznych
Wibroakustyka poprawiając krążenie krwi doprowadza do stabilizacji kręgosłupa poprzez ograniczenie napięcia mięśni, poprawę krążenia w układzie nerwowym i uelastycznienia dysków kręgowych.
Terapia ta jest stosowana również w medycynie sportowej. Za jej pomocą wspomaga się leczenie urazów i kontuzji min. zwichnięcia, naderwane ścięgna, złamania, bóle mięśniowe. Zazwyczaj jest to terapia wspomagająca normalną rehabilitację.

Urządzenie emitujące wibracje przykładane jest bezpośrednio do powierzchni ciała. Wytwarzane przez nie mikrowibracje przenikają do tkanek organizmu na głębokość od 7 do 14 centymetrów. W momencie zetknięcia urządzenia z ciałem, mikrowibracje przenoszone są z elementów wibrujących na tkanki organizmu. Częstotliwość drgań zmienia się automatycznie, zgodnie z zaprogramowanym programem urządzenia.
Urządzenie wibroakustyczne może służyć również jako przyrząd masujący lub pobudzające punkty akupunkturowe na meridianach.