+48 696 383 219

Pętla indukcyjna

Pętla indukcyjna (cewka magnetyczna)

Pętla Indukcyjna jest urządzeniem służącym do zamiany sygnału elektrycznego na pole magnetyczne. Urządzenie posiada osobny zasilacz (w zestawie) i współpracuje z zewnętrznym generatorem sygnału (np. VTF2, VTF3). Sygnał pobierany jest z jednego z dostępnych gniazd mikro Jack 2.5 mm. Urządzenie obciąża generator impedancją wejściową 10 kOhm. Sygnał elektryczny pobrany z generatora służy do kluczowania prądu w cewce pętli indukcyjnej. Cewka dostarczana jest w postaci płaskich dwudziestożyłowych przewodów o długościach 1 metr oraz 2 metry. Urządzenie stabilizuje średnią wartość prądu cewki na poziomie 250mA. W nowszych wersjach pętli prąd ten można regulować w zakresie od 100 mA do 500 mA przyciskami na obudowie urządzenia.

Przewodem tworzącym pętlę można owinąć dowolne miejsce na ciele lub rozłożyć pod miejscem w którym się śpi. Natężenie pola magnetycznego wytwarzanego wewnątrz tak utworzonej pętli nie zależy od długości paska. Zależy natomiast od ustawionego prądu cewki oraz liczby jej zwojów. Pojedyncza pętla tworzy cewkę o 20 zwojach. Jeżeli przewodem owiniemy się dwukrotnie zwiększymy tym samym dwukrotnie pole magnetyczne generowane wewnątrz takiego zwoju. Jest to równoznaczne z dwukrotnym zwiększeniem prądu cewki. Należy o tym pamiętać szczególnie przy używaniu długiego paska owiniętego wielokrotnie oraz wysokich prądów cewki.
Poprawna praca urządzenia sygnalizowana jest przy pomocy diody (lub ikonki Power) w następujący sposób:
- krótkie błyski raz na 3 sekundy – urządzenie zasilane, pasek odłączony. Brak tej sygnalizacji może oznaczać uszkodzenie zasilacza lub gniazda pętli.
- rytmiczne migotanie co sekundę – pętla zamknięta, brak sygnału z generatora. Brak tej sygnalizacji może oznaczać uszkodzenie lub niepoprawne wpięcie pasków.
- ciągłe świecenie – obecność sygnału z generatora. Brak tej sygnalizacji może oznaczać odpięcie przewodu sygnałowego lub zbyt niski poziom sygnału.

Pole magnetyczne pętli działa na częstotliwościach Rife, Clark, Beck do 25 000 Hz najmocniej, wraz ze zwiększaniem częstotliwości nieco maleje. Przenika całe ciało i kości. Nie jest odczuwalne. Programy można realizować jednocześnie korzystając z pętli indukcyjnej jak i z elektrod przewodzących prąd. Należy wtedy pamiętać że wskazania prądu zabiegu mogą być zawyżone (pętla pobiera niewielki prąd z wyjścia). Sterowanie mocą w generatorze wpływa tylko na sygnał podawany na elektrody metalowe lub silikonowe. Przy nastawach mocy zabiegu w generatorze poniżej 5 pętla indukcyjna może nie wykrywać sygnału i sygnalizować jego brak.